Κυριακή 14 Απριλίου 2013

Ένα άστοχο σουτ τριών πόντων σε νεκρό χρόνο, στέρησε τον Απόλλωνα την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία

Απόλλων Αρναίας – Ν. Τρίγλια 70-72
Δεύτερος Τελικός  Playoff  Μπάσκετ Χαλκιδικής

Ένας  συγκλονιστικός ως προς την εξέλιξή του αγώνας Μπάσκετ έγινε το Σάββατο το βράδυ στο κλειστό Γυμναστήριο Αρναίας.  Στον δεύτερο τελικό των play-off  ο Απόλλωνας ηττήθηκε από την ομάδα της Ν. Τρίγλιας  (που είχε τερματίσει πρώτη στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος), με σκορ 70-72 . Έτσι οι δύο μονομάχοι , έχοντας από δύο νίκες, θα λύσουν τις διαφορές τους σε τρίτο αγώνα, που θα διεξαχθεί στην έδρα της Ν. Τρίγλιας. Οι παίκτες του κόουτς Χρήστου Πραβήτα, δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και έδωσαν τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να τελειώσουν το δεύτερο δεκάλεπτο με 17 πόντους διαφορά υπέρ τους.  Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και με την συμπαράσταση των φιλάθλων της Αρναίας που κατέκλεισαν για άλλη μια φορά το Γυμναστήριο,  άρχισαν σιγά-σιγά να ροκανίζουν την διαφορά. Έτσι φθάσαμε μισό δευτερόλεπτο πριν τη λήξη, να αστοχεί ο Αργυρός σε σουτ τριών πόντων, που θα έστελνε τον Απόλλωνα στην Γ΄ Εθνική κατηγορία.
Το Δ.Σ. της Πολιτιστικής και Επιμορφωτικής Εταιρείας Αρναίας εύχεται νίκη στην ομάδα μας στον επόμενο καθοριστικό αγώνα.